poniedziałek, 7 czerwca 2010

Kodeks internautów




Zawsze wydawało mi się, że zachowaniem w Internecie nie rządzą żadne reguły - jak na Dzikim Zachodzie. Interesując się tym zjawiskiem bardziej dowiedziałam się o NETYKIECIE.
Jest to kodeks użytkowników Internetu. Nieskodyfikowany i nigdzie materialnie nie opublikowany, a jednak obowiązujący. Nigdy nie jest zbiorem sztywnych reguł, jednak uzmysławia niektórym użytkownikom jak należy się zachować w różnych "częściach" Internetu (pisząc maile, bloga, dyskutując na forum, czy czatach).
Zainspirowana tekstem Rafała Rynkiewicza opublikowanym na stronie http://netykieta.prv.pl/, przytoczę najbardziej interesujące przykłady:

1.
Nie rozsyłaj łańcuszków szczęścia.
2. Nie przesyłaj pocztą plików większych niż 200KB bez uprzedzenia adresata, i lepiej nie przesyłaj tą drogą dużych plików, jeśli to możliwe - lepiej użyć jednego z serwisów do przekazywanie przez sieć dużych plików, jak np. www.wyslijto.pl, czy www.rapidshare.de.
3. Nie rozsyłaj spamu (niechcianej poczty: reklam zazwyczaj) - jedno z najbardziej znienawidzonych przez wszystkich niepożądane działanie w Internecie.
4. Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one raczej krzyk i nie nadużywaj tego.
5. Gdy ustawiasz status opisowy w programie GG (lub podobnym np. Tlen) postaraj się żeby dawał on jakąkolwiek(!) informację, jeśli masz zamiar w nim pisać o sprawach nikomu(!) nie potrzebnych jak np. "papa!!! :)))))))))", "Elvis żyje", "Eminem the best", "kocham Iksińską". Status opisowy wykorzystuj wtedy, gdy masz coś (niekoniecznie, choć najlepiej) ważnego do przekazania w tej akurat formie jak np. "będę o godzinie 22:00", "tylko w ważnych sprawach", "dziś jestem do 23:00", "chętnie porozmawiam z kimś" itp.
6. Nie wstawiaj w wiadomości naraz całej galerii emoticon (tzw. buziek) np. 50 na raz, bo kogoś w końcu krew zaleje i poza tym jaki to ma sens? Emoticons mają, jak sama nazwa mówi, wyrażać uczucia, które nie tak łatwo przekazać przez Internet.
7. Nie zadawaj pytania, na które już kiedyś została udzielona odpowiedź na forum i zanim je zadasz sprawdź zawsze czy nie ma na nie odpowiedzi w FAQ tej strony, na której jest forum dyskusyjne, użyj wyszukiwarki na forum, czy przejrzyj conajmniej dwie pierwsze strony forum.
8. Trolling - troll to złośliwy mały stwór (bajkowy)... jeśli nie chcesz być za takiego uznanym, staraj się nie powodować kłótni, nie prowokować, nie obrażać, a z drugiej strony nie daj się prowokować i nie odpowiadaj na prymitywne i niekulturalne zaczepki słowne.
9. Flooding - mówiąc prosto - zaśmiecanie bloga, zalewanie go wieloma, często identycznymi wpisami np. w komentarzach... nie zalewaj świata śmieciami - ani świata "rzeczywistego", ani wirtualnego! Nikt nie chciałby mieszkać na wysypisku śmieci - nie róbmy go z blogów.
10. Nie obrażaj nikogo, staraj się tego nie czynić publicznie nawet gdy masz ku temu powody. Zanim publicznie kogoś ocenisz w jakikolwiek sposób, przemyśl to na spokojnie i dwukrotnie.
11. Kontroluj to, co się dzieje na Twojej stronie (księgi gości, fora dyskusyjne i inne)i uaktualniaj ją.

Bardzo ciekawe zasady o których więcej możecie przeczytać na stronie pana Rafała (link powyżej). Ja przeczytałam wszystko dokładnie i z tak rozjaśnionym umysłem inaczej spoglądam na Internet. Po pierwsze sama się do tych rad stosuje, a po drugie zauważam błędy innych Internautów i staram się kulturalnie i rzeczowo ich poprawiać. W ten sposób nie tylko rośnie wasza świadomość, dojrzałego uczestnika Internetu, ale i zwiększacie świadomość innych. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś pochwalić anonimowego Internautę za kulturalne surfowanie.
To dobry sposób, zapewniam.
A więc do czytania!
Ka
Źródło zdjęcia: http://lupita90.files.wordpress.com/2010/01/252950-4-jpg.gif

4 komentarze:

  1. Nie cierpie łańcuszków...

    OdpowiedzUsuń
  2. Byle tylko nie pójść za daleko w przestrzeganiu netykiety, widziałem nieraz besztanych straszliwie ludzi za pytania zadawane na forum, na które odpowiedzi znaleźć na google niełatwo, bądź jest to nawet niemożliwe. Podobnie sprawa wygląda z nadgorliwością moderatorów i blokadą dublowania postów, nawet tych niezwiązanych ze sobą i oddzielonych od siebie dniem przerwy. Co nie zmienia faktu, że porządek musi być!
    SPAM SPAM SPAM SPAM SPAM

    SPAM SPAM

    OdpowiedzUsuń
  3. Właściwy sposób zachowania się użytkownika w sieci pozwala na koegzystencję w Internecie osób z wielu obszarów kulturowych, o różnych temperamentach i osobowościach.
    Niewątpliwie sprzyja rozwojowi sieci i dlatego warto poznać podstawowe zwyczaje, które zostały stworzone przez samych użytkowników Internetu  Warto pamiętać o tym, iż nieznajomość zasad netykiety - naraża na izolację…. bowiem dobre maniery w Internecie, choć nie są obligatoryjne, to jednak zostały stworzone po to, aby usprawnić, uprzyjemnić i uskutecznić komunikacje z innymi użytkownikami sieci.

    OdpowiedzUsuń
  4. NETYKIETA, a dokładnie punkt odnoszący się do opisów na GG i łańcuszków (wysyłanych przez internetową pocztę jak i w/w komunikator) jest raczej mało znana...

    Czytając opisy na GG niektórych osób możemy się czuć jak w Big Braderze - nie musimy z nią rozmawiać bo wiemy wszystko co u niej - jeszcze jak dołożymy do tego ekshibicjonizm na Naszej Klasie i tysiące testów wypełnionych na Facebooku...

    OdpowiedzUsuń