poniedziałek, 7 czerwca 2010

Spójrz na mój nick a dowiesz się „Kim jestem…?” cz.2

Jak już wspomniałam, nick jest swoistym tworem za pomocą którego przekazujemy innym informacje na swój temat. Jest to kod, skonstruowany tak, by zwrócić uwagę innych użytkowników na nasze najistotniejsze cechy i wyróżnić spośród innych. Wykorzystuje do tego celu środki językowe oraz sztuczki związane z mechanizmami oferowanymi przez dostawcę usługi. Zadaniem nicka jest przede wszystkim identyfikacja, ale także pokazanie innym internautom treści, które z punktu widzenia użytkownika są ważne; one decydują o sposobie postrzegania przez innych kryjącej się za nim osoby.
Pseudonim ułatwia pierwszy kontakt i umożliwia późniejsze odnalezienie interesującej nas osoby wśród czatujących rozmówców.
Nick powinien zatem zawierać treści ułatwiające poszukiwanemu rozmówcy odnalezienie właściwej osoby. Utworzony pseudonim zależny będzie od świadomości oraz stopnia sprecyzowania oczekiwań internauty, a także doświadczenia w komunikacji internetowej.
Najbardziej powszechnym schematem jest imię lub jego modyfikacja(zdrobnienie, przetłumaczenie na obcy język, itp.) na przykład:
Paweł- Pawełek, Paul, Pavel,
Krzysztof- Krzysiu, Krzysiek, Kristofem, Kristof,
Jan- Janek, Jaś, John,
Standard ten często jest rozwijany o:
- cyfry bądź liczby(najczęściej określające wiek): jarek465, MARCINEK231;
- drugie imię: marek_i _beata, aga_i_jarek;
- nazwa miejscowości w skróconej formie: jacek30wawa, Agnes18krak;
- inny rzeczownik: Pati_kotek, Król_Macius;
- epitet (przystojny_dawid)
Sy

4 komentarze:

  1. Idea założenia bloga, na którym porusza się ważne i użyteczne tematy jest całkiem trafna.
    Na pewno będę śledzić kolejne wpisy. : )

    OdpowiedzUsuń
  2. "Internet to prawdziwa dżungla, przez którą przedzieramy się codziennie, niespecjalnie zastanawiając nad prawami w niej panującymi. ..."
    Rewelacyjny pomysł na założenie takiego bloga o takiej tematyce;)

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda nic wiele o nas mówi, szczególnie jak śledzi się czaty internetowe po owych kodach z łatwością w wielu przypadkach możemy odczytać oczekiwania użytkowników czatu.

    Podobnie jest z adresami email - często świadczy o tym na ile poważnie podchodzimy do rzeczywistości i znamy granice przyzwoitości - ja bym się wstydziła w urzędzie czy w CV wpisać mail do kontaktu z końcówką buziaczek czy początkiem typu słodziak czy aniołek...

    OdpowiedzUsuń
  4. Fakt! Jak widzę niektóre nicki to aż włos jeży mi się na głowa!
    Natomiast jeśli chodzi o adresy e-mail wykorzystywane do kontaktu w sprawie pracy to uważam, że normą jest posiadanie drugiego adresu profesjonalnego e-mail, ...czyli takiego, który w nazwie zawierałby nasze imię oraz nazwisko:) Myślę, że większość internautów wie, iż w ten sposób można zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy:)

    OdpowiedzUsuń